Историческото начало на учебното дело в село Тополово е месец септември 1846 година. Първият учител е Дончо Манолов от село Петково (Смолянско). Той е знаел само гръцки език, поради което е ограмотявал по метода на транскрипцията - български думи с гръцки букви. Училището се е помещавало в една малка стаичка, пристройка към черквата "Св. Димитър".
След Дончо Манолов учители са били даскал Илия, Димо Петков от Станимака и даскал Драган от село Пранга (сега Патриарх Евтимово).
Даскал Драган е учил децата на български език, който усвоил в манастирското училище в "Св. Неделя" до село Арапово (Златовръх).
През 1860-1861 г. просветното дело продължил Георги Божанов от Тополово, възпитаник на Араповския манастир, а през учебната 1862-1863 г. Спас Иванов от село Новаково - и двамата сподвижници на Васил Левски. Получавали са вестник "Дунавски лебед" на големия български публицист и революционер Георги С. Раковски.
През учебната 1874-1875 г. се открива новото училище с даскал Иван от село Леново. Той обучавал децата по взаимния метод - по-силните ученици помагат на по-слабите. След Освобождението се построява училище с четири класни стаи (училището, което е било на мястото на днешния културен дом). В него се помещава началното училище до построяването на днешното през 1950 година.
От 1890 до 1896 година в селото учителстват местните учители Тодор Рангов и Димитър Велков, а по-късно Спас Г. Божанов и Атанас Згуровски от село Павелско.
Училище в Малко Тополово има от 1903 година. То се помещавало в училищната сграда, построена от турците в двора на джамията, на мястото на сегашната църква "Св. св. Кирил и Методий". В това училище получават основното си образование подрастващите поколения от 1903 до 1950 година. В него учи и Йордан Запрянов, дългогодишен учител, който има голям принос в проучването на историята на Тополово.
През учебната 1918-1919 г. е открита прогимназия с 42 ученици в първи и втори клас. Първите учители са Христо Шивачев от София и неговата сестра, и Цвета Цочева от Станимака. През 1928 г. се построява специална сграда с четири стаи за прогимназията (сградата на бившата община).
През 1939-1940 г. е открито и допълнително земеделско училище. Първите учители са Никола Назаров и Милка Башева.
Сегашните училища са построени през 1948-1950 г.
(снимката е илюстративна)