През 2004 г. в Асеновград е на път да случи поредният (в никакъв случай последният) абсурд.
Изоставените и приличащи на обори бази – бившият пионерски лагер „Пашалийца“ и училището в Орешец – са на път да се превърнат в наркокомуни.
Ето и самия текст, който откриваме в местната преса, написан от уважавания Костадин Буюклиев:
"Официално е внесено в местния парламент искане на сдружението „Избор на живот“ съветниците да обсъдят и решат най-удачния вариант, с който може да се създаде база за дългосрочна рехабилитация на лица, зависими от наркотици. За тази цел като подходящи се посочват сградите на нефункциониращото училище в село Орешец и недействащия от години детски лагер в Пашалийца.
Основен партньор на бъдещата база ще бъде вече действащият Център за лечение на наркозависими край Велико Търново. Там се работи по гръцката методика „ИТАКИ“, със специализиран персонал от психолози и социални педагози. Асеновградският адвокат Даниел Ангелов е официално упълномощен от сдружението за контакти с местната власт по проблема.
Междувременно продължава острата реакция на жителите на село Орешец срещу идеята в сградата на училището да бъде създадена наркокомуна."
автор Костадин Буюклиев
вестник "Вестител" 2004 г.
(снимката е на хранителния блок на „Пашалийца“ с нов покрив, който впоследствие беше продаден, заедно с цялата база)
