Първата седмица от Великите пости се нарича Тодорова неделя. Според народните вярвания през тези дни не бива да си миеш косата, за да не ти "бубути главата". Тази забрана е продължение на същото изискване през Сирната неделя. Периодът се определя като преходен и повратен. Трябва да се вземат лични мерки за запазване на здравето на хората. Постът също има отношение към него, защото спомага за телесното и духовното очистване на човека.
Тодоровден е от непостоянните празници, който се определя съобразно Великден и се пада винаги в първата събота от седмицата на Великия пост. На този празник в църквите се прави тържествена литургия и след това постещите* получават причастие.
В района на Асеновград най-многолюден е празникът около параклиса "Св. Георги"** (Амбелино), извън града и по посока към село Мулдава. На поляната се вари фасул. Тук се стичат богомолци не само от града, а и от околните села. След литургията свещеникът благославя курбана и всички сядат на празничната трапеза, на която се раздава от фасула и питите, донесени от богомолците.
Отколешна традиция е празникът да бъде съпроводен от надбягвания с коне, мулета, магарета, каруци. В тези надбягвания взимат участие хора то цялата околия и празникът се превръща в околийски. Следобед състезанията продължават с пехливански борби.
(снимка параклис "Св. Тодор" в местност Параколово)
--------------
* правилното определение е "постилите"
** параклис "Св. Георги" (Амбелино) няма. Има такъв градски храм, към който се числи параклис "Св. Тодор" в местност Параколово, който авторът вероятно има предвид.
-----------------
ВАШАТА ФИНАНСОВА ПОДКРЕПА ЗА ПРОЕКТА