През 1911 г. в Станимака се дискутира проблемът за еманципацията на жената


В салона на Българска гражданска дружба учителят К. Захариев, член на ръководството на дружественото настоятелство, изнася сказка на тема
„Еманципацията на жената“. Във връзка с последвалата дискусия местният вестник „Станимашки глас“ в броя си от 7 декември пише:

„На онези, които парадират с напредничавост, сказката им се видяла реакционерска.“